İştahsız Çocuk

Emziren Annenin Besin İhtiyaçları Artar mı ?

Soru:

Bebeğimi emziriyorum. Bir aylık oldu. Gebeliğim süresince "Sen iki canlısın yemelisin" diyorlardı. Şimdi de "Emziriyorsun yemelisin" diyorlar. Ben bu arada sürekli kilo alıyorum. Emziren bir annenin besin ihtiyaçları artar mı? Nelere dikkat etmem gerekiyor?

Cevap:

Hem gebelik hem de emziklilik, günlük besin ihtiyaçlarını arttıran çok özel dönemlerdir. Bu nedenle "Sen iki canlısın yemelisin" veya "Emziriyorsun yemelisin" gibi tavsiyeler temelde doğru söylemlerdir. Ancak bu tavsiyelere uyulurken, doğru bilgilerle beslenmek gerekir. Bilindiği gibi, gebelikte anne karnındaki bebeğin beslenmesi annesi tarafından sürdürülür. Annenin beslenmesi bebeğin anne karnındaki büyüme ve gelişmesini önemli derecede etkiler. Ancak tabii ki tek faktör değildir. Gebelik döneminde yeterli beslenmeyen annenin bebeği düşük doğum ağırlıklı olarak doğar. Bu da bebek için belirli yaşamsal riskleri de beraberinde getirir.

Gebelik kadar önemli olmasa da emziklilik döneminde de beslenme, anne ve bebek için önemlidir. Anne beslenmesi ile ürettiği sütün besin bileşimi arasında belirgin bir ilişki vardır. Ancak, doğanın burada yeni doğan bebeğin yaşamını garantiye almak için önemli bir tedbir aldığını görüyoruz. Anne iyi beslenemese ve annede beslenme yetersizliği gelişmiş olsa bile, ürettiği sütün besin değeri ve bileşimi bebek için oldukça yeterlidir. Çünkü, anne sütünün besin bileşimi annenin besin depolarından karşılanır. Ancak bu da anne sağlığını olumsuz yönde etkiler ve anne için riskler doğurur. Özellikle anne kısa aralıklarla sık doğum yapacak olursa annedeki olumsuzluklar daha da belirginleşir. İşte bütün bu nedenlerle, anneler emziklilik dönemlerinde hem kendi sağlıkları hem de bebekleri için özenle beslenmelidirler.

Emziren annenin beslenmesi ile ilgili olarak üzerinde durulması gereken iki önemli konu vardır. Birincisi, annenin bir günde aldığı sıvı miktarıdır. Bir anne emzirme döneminde ortalama her gün 300-600 cc. süt üretir. Bu sütün sıvı olduğu düşünülecek olursa annenin her gün bu miktarda sıvı kaybettiğini söyleyebiliriz. Normal şartlarda bir insanın günlük sıvı ihtiyacı 1-1.5 litredir. Emzikli anne ise, buna ürettiği süt kadar sıvıyı da ilave etmelidir. Bu nedenle de, doğal olarak günlük normal sıvı ihtiyacının üstünde sıvı alması gerekir.Resim - 52 : Anne emzirirken de sıvı içmelidir.

Susama, sıvı ihtiyacının yerine konması için çok iyi çalışan bir uyarı mekanizmasıdır. Zaten anneler de emzirdikleri döneminde normalden çok susadıklarını ifade ederler. Hata pek çok anne, bebek emdiği sırada susadığını ifade eder. Bu nedenle, annenin bebeğini emzirirken, yanında bir bardak su bulundurması çok iyi olur (Resim-52). Ancak, anne çok sıvı alınca sütünün de çok olacağı varsayımı doğru değildir. Alınan sıvı, annenin kaybettiğini yerine koyması için gereklidir.

Emziren annenin beslenmesi ile ilgili olmak üzere üzerinde durulması gereken ikinci önemli konu ise, annenin günlük enerji ihtiyacındaki artıştır. Genelde emzirme için gereken enerji, annenin yediği besinlerden ve gebelikte biriktirilen yağ depolarından temin edilir. Emziren annenin günde bir litre süt üretebilmesi için, normal ihtiyacından ayrı olarak 800-1000 kalori daha gereklidir. Bunun yarısı yağ depolarından diğer yarısı ise annenin diyetinden gelmelidir. Anne böylece hem haftada yaklaşık 200-300gr. kilo kaybeder, zayıflar hem de başarı ile emzirmeye devam eder. Ürettiği sütün besin özellikleri de bebek için son derece sağlıklı ve yeterli olur. Bu nedenle emziren annelerin, normal diyetlerine ilaveten 400-500 kalori fazlasını sağlayacak şekilde beslenmeleri yerinde olur.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR