İştahsız Çocuk

Bira Anne Sütünü Arttırır Mı ?

Soru:

Evdeki büyükler sütümü arttırmak için bira içebileceğimi, biranın sütü bollaştırdığını söylüyorlar. Bu konuda yakın çevreden örnekler veriyorlar. Bu amaçla bir yapmadığım bira kaldı zaten. Hata beni rahatlatacağı için bile sütümün bollaşacağını da iddia edenler var. Siz ne dersiniz?

Cevap:

Biranın anne sütünü arttırdığı konusunda tüm dünya ülkelerinde yaygın bir inanç mevcuttur. Ancak, anne sütü ile ilgili bilimsel çalışmaları değerlendirerek anne sütü ile ilgili temel özellikleri belirleyen komitelerin raporlarında bu konu kesinlikle kabul görmemiştir. Biranın anne sütünü arttırıcı özelliği ile ilgili inancın bilimsel bir desteği yoktur.

Bazı anneler de bira yerine bira fabrikalarından temin ettikleri bira maltını içerler. Bu amaçla bira mayasını bile suyla eriterek tüketen anneler vardır. Bunlar bilimsel desteği olmayan bir bilginin gerekli olmayan yanlış uygulamalarıdır.

Bira ile ilgili gerçek şudur: Biranın içindeki bir madde annede süt hormonu ("prolaktin") düzeyini arttırır. Bu etki alkolsüz biralar için de geçerlidir. Ancak kanda prolaktin düzeyinin yüksek olması, annenin mutlaka süt üretiminin artacağı anlamını taşımaz.

Anne sütü üretimi kompleks bir olaydır. Prolaktin düzeyi ile anne sütü üretimi arasında varolduğu bilinen ilişki tamamen doğrudur. Ama bu ilişkide diğer bazı faktörler de etkilidir. İlk bebeklerini emziren annelerin prolaktin düzeyleri daha yüksektir. Buna rağmen ürettikleri süt, ikinci-üçüncü bebeklerini emziren annelere göre (ki serum prolaktin düzeyleri diğerlerine göre daha düşüktür) daha düşüktür. Bu bilimsel gerçek anne memesinde bulunan reseptörlerin yoğunluğu ve hassasiyetleri ile izah edilmeye çalışmıştır. Bu nedenle bira ve anne sütü arasında direkt bir ilişkiden herkes için bahsetmek doğru ve kolay değildir.

Emziren annelerin genel olarak alkol almaları tercih edilmez. Hekimler anneye sütünü arttırmak için bira içmesini tavsiye etmezler. Eğer anne buna inanıyor veya denemek istiyorsa, alkolsüz bira ile denemelidir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR