İştahsız Çocuk

Emziren Anne Kaç Öğün Beslenmelidir?

Soru:

Bebeğimi anne sütüyle besliyorum. Evde yardımcım yok. Bu nedenle hem bebeğin bakımı, emzirilmesi, hem de evin zorunlu hizmetleri çok fazla vaktimi alıyor. Çoğu zaman yemek için vakit ayıramıyorum. Hep ayaküstü bir şeyler atıştırıyorum. Annem ise, "Günde üç öğün adam gibi beslenmelisin" diyor. Denedim ama, yemekten sonra inanılmaz yorgunluk çöküyor. Beslenmemi nasıl düzenlemeliyim?

Cevap:

Bebek doğduktan sonra ailenin düzeni önemli ölçüde değişir. Genellikle ilk 4-6 haftalık dönemde doğum yapmış annenin "loğusa" olduğu düşünülerek çeşitli düzenlemeler yapılır. Anneye yardımcı olmak için ailenin büyükleri evde bazı roller üstlenirler. Ama er yada geç bir süre sonra, anne kucağında bir bebek ve sorumluluklarıyla yalnız kalır. Bu özellikle ilk defa anne olanlarda belirgin güvensizlik yaratır.

Doğal olarak bebeğin bakımı en öncelikli olan konudur. Diğer taraftan ev düzeninin devam ettirilmesinde de pek taviz verilmez. Biraz aksasa da bir şekilde sürdürülür. Ama, pek çok anne bu koşullarda beslenmesini ihmal eder. Oysa ki, bu dönemde annenin beslenmesi her zamandan daha da önemli ve gereklidir. Üstelik besin ihtiyaçları da artmıştır.

Emziklilik döneminde artan besin ihtiyaçlarını karşılamanın yolu, annenin günde 5-6 öğünde azar azar beslenerek günlük ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Bu amaçla, annenin normal olarak sürdürdüğü 3 ana öğüne devam etmesi, kahvaltıdan vazgeçmemesi, ayrıca 2-3 ara öğünde süt, meyve suyu ve meyve tüketerek artan ihtiyaçlarına cevap vermesi tavsiye edilebilecek en doğru beslenme düzenidir.

Ara öğünlerin, bebeğin emzirilmesi sırasında gerçekleştirilmesi özellikle iyi olur. Anneler, bebeklerini emzirirken hem biraz dinlenmeli hem de bu süreyi beslenmeleri için bir fırsat olarak değerlendirmelidirler. Bu nedenle anne bebeğini emzirirken süt veya meyve suyu içebilir, meyve yiyebilir. Bu uygulamayı alışkanlık olarak geliştirebilirse kendisi için çok faydalı olur.

Öğün saatleri ise, bebeğin uyku ve beslenme saatleri ile annenin koşullarına uygun olarak belirlenmelidir. Bu durumda yaşanabilecek ihmaller azalır.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR