İştahsız Çocuk

Emziren Anne Neler Yemeli, İçmelidir ?

Soru:

Bebeğimi emziriyorum. Sütüm bol olsun diye ne tavsiye edilirse deniyorum. Doktorum ise sadece süt içmem gerektiğini söylüyor. Çocukluluğumdan beri sevmem. Bunu yapamıyorum, ama doğumdan sonra beş kilo aldım. Aslında bu hiç bilinçli bir davranış değil. Emziren bir anne olarak bebeğim ve kendim nasıl beslenmeliyim?

Cevap:

Söz konusu edilen sıkıntıları emziklilik döneminde pek çok anne yaşar. Bir yandan alınan kiloların verilmesi arzulanır, diğer taraftan süt bol olsun düşüncesiyle tavsiye edilen hemen her şey denenir. Arzu edilmediği halde kilo alınır. Bunlar doğumda alınan kilolarla birlikte anne için önemli bir sorun olmaya başlar. Oysaki, günlük yiyecek tercihlerinde yapılacak küçük değişikliklerle, anne beslenmesini yeterli ve dengeli bir şekilde sürdürebilir. Bu amaçla burada pratik yaklaşım önerileri özetlenmiştir. - Emziren annenin sıvı ihtiyacı artar. Bu nedenle günde en az iki litre sıvı alması gerekir. Bu amaçla su, süt, ayran ve meyve suyu içilebilir. Meyve suyunun taze sıkılmış olması tercih edilmelidir. Hazır meyve suları renk ve aroma amaçlı bazı katkı maddeleri içerdikleri için anne ve bebek için allerji riski taşır. Çay ve özellikle kahve, kafein içerdiği için çok önerilmez.

- Emziren annenin güne iki bardak süt içmesi arzu edilir. Bu, hem artan sıvı ihtiyacının hem de içerdiği protein ve kalsiyum ile emzikli annenin artan besin ihtiyaçlarının yerine konmasını sağlar.

- Anne süt içemiyor ise, bu durumda iki bardak yoğurt tercih edilebilir. Bir bardak yoğurt yerine bir kibrit kutusu büyüklüğündeki bir dilim peynir de artan kalsiyum ihtiyacının karşılar.

- Emziren annenin protein ihtiyacı da artar. Bu nedenle et, tavuk gibi hayvansal protein kaynakları öncelikle tercih edilmelidir. Ama her zaman bu mümkün olmayabilir. Bu durumda, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller de yenilebilir. Kuru baklagiller zengin bitkisel protein kaynaklarıdır.

- Emziklilik döneminde annenin vitamin ve mineral ihtiyaçları da artar. En zengin vitamin ve mineral kaynakları sebze ve meyvelerdir. İhmal edilmemelidir.

- Emziren annede demir eksikliği veya demir eksikliği kansızlığı olduğu durumda demirin sadece alınan besinlerle karşılanması yeterli olmaz. Doktorun uygun gördüğü süre ve dozda demir içeren ilaçların da kullanılması söz konusu olabilir.

Emzikli annelere önerilen ve anne sütünü arttırdığı iddia edilen yiyeceklerin ortak özelliği, enerjiden zengin besinler olmalarıdır. Bu nedenle, tüketilmelerinde sakınca yoktur. Ancak, sevmediğiniz bir yiyeceği, "sütüm artsın" diye zorla yemeğe çalışmayınız. Bu konuda yaşadığınız gerginlik ve çelişki süt üretiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR