İştahsız Çocuk

Memeden Süt Sızarsa Ne Yapılabilir?

Soru :

Altı aydan bu yana emziriyorum. Doğumdan sonra çalışmadığım için daha kolaydı.. Üstüme giydiklerim leke olsa da pek aldırmıyordum. Ama şimdi çalışıyorum. Göğsümden sürekli süt sızıyor. Zor durumda kalıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Cevap :

Emziren annenin memesinden süt sızması normal ve sık görülen bir olaydır. Her anne az yâda çok uzun yada kısa bir süre bunu yaşar. Ancak bazı anneler için gerçekten sorun olur.

Memeden süt sızması gebeliğin sonlarından itibaren görülebilir. Bebek doğmadan önceki dönemde sızan süt ancak bir iki damladır. Önemli bir sorun yaratmaz.

Anne doğumdan sonra bebeğini emzirmeye başlayınca, bir memesini emzirirken diğerinden de süt geldiğini fark eder. Bu da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve süt üretiminden sorumlu olan mekanizmalar ve hormonlar nedeniyle olur. Diğer memeden akan süt için bir havlu kullanılabilir. Veya anne parmağıyla diğer memesine hafif baskı yapabilir. Akan süt miktarı biraz azalır. Anneye emzirme sırasında önemli bir sorun yaratmaz.

Kimi anne ise, emzirmeği zaman da memesinden süt sızdığını hatta aktığını fark eder. Bebek memeyi emmeye başladığında süt kanalları ve havuzcuklarının etrafındaki kas lifleri kasılır ve süt meme ucuna doğru itilir, meme ucundan fışkırır. Bu kas liflerinin oluşturduğu mekanizmada zayıflık olduğu durumda süt meme ucundan sızar. Bunun nedeni, memenin çok süt üretmesi ve sütün memeden taşmasıdır. Memede süt çok biriktiği zaman bu kas liflerinin gücü zayıflar ve sütün sızması daha kolaylaşır. Bu nedenle anne bebeğini sık sık emzirmeli öğün aralarını çok uzatmamalıdır. Emzirme sırasında da memenin tamamen boşaltılması, yeni yapılacak olan sütün taşmasına engel olur. Eğer anne ve bebek birlikte değil ise, anne memesini sağıp biraz boşaltabilir.

Anne bebeğinden ayrı iken, memesinde süt fışkırtma refleksine ait sızlama hissedecek olursa, memenin üstüne ellerini koyarak biraz baskı yapabilir. Bu sütün akmasına engel olur. Bu, kollar göğüste çaprazlanarak da yapılabilir. Böylece kimse anlamadan sütün akmasına engel olabilirsiniz.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR