İştahsız Çocuk

Meme Başı Düz Olursa, Nasıl Emzirilir?

Soru :

Beş aylık hamileyim. Anne sütü konusunda endişeliyim. Meme başım tamamen düz. Doktorum belirli masajlar önerdi ve meme başımı uzatmamı sağlamaya çalışıyor. Ama yararlı olmadığını düşünüyorum. Daha başka ne yapabilirim?

Cevap :

Meme başının yapısal farklılıkları zaman zaman emzirmek isteyen anneler için sorun olabilmektedir. Ancak bu, çok çaresiz bir durum değildir. (Resim-36)Resim - 36: Memede yapısal farklılıklar olabilir.

Meme başı düz olanların da başarıyla emzirmesi mümkündür. Bu amaçla gebeliğin son ayında meme başları kontrol edilmelidir. Çünkü öncelikle sorunun tespiti gereklidir. Bu amaçla gebeliğin son aylarında başparmak ile işaret parmağı kullanılarak meme ucunun altındaki areola sıkıştırılır ve göğüs kafesine doğru itilir (Şekil-3).Şekil - 3: Areola iki parmakla sıkıştırılır.

Normalde meme ucunun belirginleşmesi gereklidir. (Şekil-4 ).Şekil - 4: Normal meme ucunun görünümü

Eğer meme ucu öylece kalıyorsa meme başı düz; meme ucu içeri çekiliyorsa meme başı çökük demektir (Şekil-5).Şekil - 5 : Meme ucunun düz olması

Gebelik sırasında gelişen farklılaşma ve değişikliklerle sıklıkla meme başı sorunları da doğal seyri içinde çözülür. Genellikle bu değişiklikler yedinci ayda gelişir. Bu dönemde doğal olarak meme başı sorunu düzelmezse yine de bazı şeyler yapılabilir.

Meme başına uygulanabilecek küçük, fonksiyonel bir araç ile bu soruna çözüm aranabilir.

Meme cihazı (breast shells) sert, hafif plastik bir cisimdir. Değişik amaçlarla farklı şekillerde olanları vardır. İki halkası vardır. İçerideki halka meme başına sabit basınç uygular. Meme başı cihazın ortasındaki küçük halkadan dışarı fırlar (Şekil-6).Şekil - 6: Özel araç

Bu fırlayan meme ucu olarak kullanılabilir. İçe çökük meme başlarının da dışarı çıkarılmasında yararlı olabilir. Herkes de aynı sonuç alınamadığı için denenmesi gerekir. Ortasındaki delik büyük olanlar düz meme uçlarının belirginleştirilmesi amacıyla kullanılırlar. Küçük delikli olanlar ise, içe dönük meme başlarının dışarı çıkarılması içindirler.

Genellikle anne yatak istirahatında olduğunda kullanılmalıdır. Bebek doğduktan sonra öğün aralarında da kullanılabilir. Sutyenin içine takılır. Öğünlerden 40 dakika önce kullanılması da bir diğer uygulamadır. Meme başının dışarı çıkmasını kolaylaştırır.

Kullanıldığı dönemde meme dokusuna baskı yaptığı için memeden süt sızmasına ve memeyi fazla uyararak süt yapılmasına neden olur. Bu nedenle çok uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Öğün aralarında sabunla yıkanmalıdır.

Gebelikte bu sorunların giderilmesi amacıyla son aylarda anneye bazı masaj yöntemleri öğretilebilir. Bu masajın ne kadar işe yaradığı konusu çelişkilidir. Daha önceki yıllarda, anneye doğum öncesinde meme başı masajı yapması önerilirdi. Ancak, şimdi masaj üzerinde çok durulmamaktadır.

Bir grup çalışmada başarılı olduğu iddia edilse de diğer bir grup çalışmada ise, masaj uygulayanların emzirmede daha başarısız olduğunu göstermiştir. Nedeni de bu gayretlerin anneye yetersiz olduğu ve emziremeyeceği duygusunu yaşatması olarak belirlenmiştir. Önemli olan annenin durumu bilmesi ve doğum sonrasında da yardım almasıdır.

Bir görüşe göre ise, bebeğin uygun şekilde meme başını tutması bu konudaki en etkin çözümdür Bebeğin canlı olması, memeye tutulması, areolayı tamamen ağzına alıp emmesi doğal olarak meme başının dışarı çıkmasına neden olacaktır. En iyi tedavi budur. Bebek için en kolay olan, anne memesine süt gelmeden önce, ilk bir-iki gün içinde memeyi tutmayı öğrenmesidir.

Memeye süt geldikten sonra memedeki dolgunluk meme başlarını daha da düzleştirebilir. Bebeğin memeyi tutması biraz daha zorlaşır.

Bebeğin doğumdan itibaren anneyle anne odayı paylaşması, annenin bebeğini sık sık emzirmeye çalışarak beraberce tecrübe geliştirmeleri en doğru olanıdır.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR