İştahsız Çocuk

Bebek Emerken, Anne Memesini Isırırsa Ne Yapılabilir?

Soru :

Bir yaşındaki kızım, emzirirken son günlerde meme başını ısırmaya başladı. Hatta dün biraz kanattı. Ne yapmalıyım?

Cevap :

Bebek emerken annesinin memesini ısırabilir. Bu nadir görülen bir olay değildir. Özellikle de ilk dişlerini çıkarırken ısırmaya başlayabilir. Bebeğin ilk dişi (alt kesici dişleri) genellikle altıncı ayda çıkar. İlk çıkan dişler alt kesicilerdir. Hemen sonra üst kesiciler de çıkmaya başlar. Diş çıkarma bebek için sıkıntılı bir durumdur. Bebek bunu annesiyle onun memesini ısırarak paylaşabilir.

Bebek anne memesini alt kesiciler ve üst diş eti arasında sıkıştırır. Bu pek ağrılı değildir. Ancak, üst kesici dişleri de çıkınca ısırma daha çok can yakar. Bu da genellikle onuncu ay ve sonrasında olur. Acı çok belirgindir ve anne bir defa daha olacak endişesi duymaya başlar. Bu koşullarda emzirme anne için de sıkıntılıdır.

Bir başka neden de, bebeğin üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarıdır. Burnu tıkalı iken emmek yorucu ve zordur. Bebek bu nedenle hırslanıp anne memesini ısırabilir.

Daha sonraki aylarda da bebek doymaya başlayıp, oynamak istediğinde, genellikle de emzirmenin sonuna doğru ısırır. Bebek memeyi tam tutmuş emerken ısıramaz. Doymaya başladığında hatta doyduğunda ise memeden süt emme arzusu zayıflar. Meme ucunu ağzında tutar ama emmez. İşte bu anlar ısırmaya çok uygun olur.

Aniden meme başı ısırılan her anne buna bir tepki verir. Genellikle bu tepki bebeğin de algılayabileceği şiddette olur. Küçük bebek bunun oyun olduğunu düşünüp bu davranışı tekrar etmek ister.

Anne bebekten böyle bir davranış beklemediği için de tepkisi daha az şiddetli olup anne bu tepki içinde hatta gülümseyebilir. Bu nedenle de bu oyun olarak algılanma olasılığı doğurur (Resim-40).Resim - 40: Bebek, oyun yapmak için memeyi ısırabilir.

Ancak üst kesicilerin de çıkmasından sonra meme başının aniden ısırılması annede ani ve şiddetli bir acı ortaya çıkarır. Isırılmaya annenin de doğal tepkisi şiddetli ve olumsuz olur. Bebek korkar ve bir daha genellikle yapmaz.

Bazı durumlarda da bebek annesinin kendisiyle meşgul olmasını bir başka şekilde sağlayamadığını düşünürse bunu emzirme isteği şeklinde belli edip, bu sırada da onu cezalandırmak için bilinç dışı olarak ısırır (Resim-41). Davranışın altında yatan nedenlerin dikkatli gözlemlerle ortaya konması çözüm üretirken çok yararlı olur.

Bebek büyükse, bir yaşından sonra, emzirme öncesinde bebekle konuşulabilir. Anne bebeğe, memeyi ısırdığı zaman canının çok yandığını anlatabilir. En azından deneyebilir. Ayrıca anne, emzirmenin sonuna doğru, bebeğin emme gücünün azaldığını anladığında emzirmeyi kesip, dikkatini başka şeylere yönlendirebilir.Resim - 41: Bebek, bilinçli olarak da memeyi ısırabilir.

Her şeye rağmen bebek tekrar ısırırsa aniden memeden ayırın ve ciddi bir sesle canınızın acıdığını ve bir daha ısırmaması gerektiğini söyleyin ve bebeği kucağınızdan indirin. Bir süre sizden ayrı yalnız kalmasını sağlayın. Isırmaya devam ederse, kararlı ve ciddi olun. Isırırsa ememeyeceğini öğrenmesini sağlamaya çalışın.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR