İştahsız Çocuk

Bebek Emerken, Anne Memesini Çimdiklerse Ne Yapılabilir?

Soru :

Oğlum, emzirirken hiç rahat durmuyor. Bir yandan emiyor diğer yandan da üstümdekileri, kulağımı, gözlüğümü çekiştiriyor. Mememi çimdikliyor. Emzirmeye davam etmek istiyorum ama bu durum da hiç hoşuma gitmiyor.

Cevap :

Bebeğin anne memesini emerken bir yandan da yaramazlık yapması, bir yaşından sonra emzirmeye devam eden annelerin sıklıkla karşılaştıkları bir sorundur.

Ancak bir yaşından sonra bebeklerin zihinsel gelişmeleri hızlanır. "Hayır" denildiğinde bunu anlarlar. Bazı sınırlamalara uymaları gerektiğini öğrenebilirler. Bu nedenle bir yaşından sonra bebeklere bazı sınırlamalar konulabilir, konulmalıdır.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda emzirirken diğer elini sizi rahatsız eden hareketleri yapmasına engel olmak amacıyla sevgiyle ve hatta el ele oyunlar yaparak tutmanız faydalı olabilir. Bu arada elini arada bir öpmeniz de onu sevindirecektir (Resim-37).

Bazı anneler bu sırada bebekleri ile sürekli konuştuklarını, hikaye anlattıklarını veya şarkı söylerler. Amaç bebeğin elini kontrol altında tutmak, bebeğin bu durumdan sıkılmasına engel olmak için de bunu oyunun bir parçası halinde sunmak ve dikkatini başka tarafa çekmektir.

Bu emzirme sırasında bebeğin doğal olarak ilgisini çekebilecek renkli veya hareketli, yumuşak bir kolye veya kolye benzeri bir cismin de boynunuzda asılı olması işe yarayabilir (Resim-38).Resim - 37: Anne, bebeğin elini tutarak oyalayabilir.

Sizden ayrı olduğu zaman oynadığı yumuşak bir oyuncağın da emzirirken elinde olması kullanılabilecek diğer bir yöntemdir. Bu ona sizinle anne sütüyle ve oyuncağıyla çok özel bir an yaşadığını düşündürebilir (Resim-38)Resim - 38: Anne, bebeğin oyuncağına sarılmasını sağlayabilir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR