İştahsız Çocuk

Sigara içmek anne sütünü azaltır mı ?

Bebeğini emziren annenin sigara içmesi, bebeğin sağlığı için de hiç tercih edilmeyen bir durumdur. Ancak her şeye rağmen, anne sütüyle ilgili yönlendirici karar alan bilimsel komiteler, annenin sigara içse bile bebeğini emzirmeye devam etmesini önermektedir. Çünkü anne sütü hiçbir koşulda vazgeçilemeyecek kadar değerlidir.

Ama üzerinde durulması gereken iki önemli konu vardır. Birincisi, anne sütü ile bebeğin aldığı nikotin miktarıdır. Diğeri ise, annenin sigara içmesi nedeniyle bebeğin yaşadığı ortamda sigara dumanının varlığı, yoğunluğu ve bebeğin bu ortamda geçirdiği süredir ("pasif içicilik").

Bilindiği gibi pasif içicilik de sağlığa çok zararlıdır. Pasif içici durumunda olan bebeklerde zatürrie, bronşit, astım gibi hastalıklar ve "ani bebek ölümü sendromu" daha sık görülür. Ayrıca, sigara içen annelerin süt üretimlerinin de daha az olduğu iyi bilinmektedir. Benzer şekilde bu annelerin sütlerinde C vitamini miktarı da düşüktür.

Kısaca bilinen bütün olumsuzluklarına rağmen bebeğinizi emziriyor ve sigara içmeye devam ediyor olabilirsiniz ama lütfen;

- Emzirme sırasında veya hemen öncesinde sigara içmeyiniz.

- Düşük nikotinli olanları tercih ediniz.

- Günlük sigara sayısını azaltınız.

- Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeyiniz.

- Sigara içtiğiniz ortamı sürekli havalandırınız.

Eğer anne günde 20 taneden daha az sigara içiyorsa, anne sütündeki nikotin düzeyi açısından, bebek için çok endişe etmeye gerek yoktur. Anne eğer günde 20-30 tane sigara içiyorsa, bebek kanında da nikotin belirgin miktardadır. Risk fazladır.

Ağır tiryakilik, annenin süt üretimini olumsuz etkiler. Çünkü, nikotin süt hormonu düzeyini azaltır. Bebekte kusma, bulantı, karın ağrısı ve ishale neden olur. Anneleri sigara içen bebeklerin daha gazlı oldukları ve daha fazla ağladıkları ortaya konmuştur Anne içtiği sigara sayısını kısıtlayarak riski azaltabilir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, annenin sigara içmesi ile erken sütten kesme, süt fışkırtma refleksinin baskılanması ve az süt üretimi arasında ilişkili bulunmuştur.

Kanda nikotinin yarılanma ömrü 95 dakikadır. Bu nedenle anne emzirmeden en az 1.5 saat önce sigara içmiş olmalı, daha sonra emzirinceye kadar da içmemelidir.

Nikotin sakızı kullanan anneler de bebeği, sakızdan en az 2-3 saat sonra emzirmelidirler.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR