İştahsız Çocuk

Annenin Hiç Kullanmaması Gereken İlaçlar Hangileridir?

Soru :

Beş aylık bebeğim var. İki ay önce bağırsak hastalığı teşhisi kondu. Yoğun bir tedavi alıyorum. Anne sütü vermem uygun bulunmadı. Hangi ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır?

Cevap :

Pek çok ilaç emzirirken kullanılabilir. Bir kısmı ise birkaç gün emzirmeye ara verilerek kullanılabilir. Bebek bu süre içinde daha önceden sağılarak dondurulmuş anne sütünü tüketir. Anne, emzirmediği dönemde sütünü sağmalı, bebeğe vermeden atmalıdır. Böylece süt üretimi olumsuz etkilenmemiş olur.

Galyum-69, Iyod-125, Iyod-131 veya Teknesyum-99m gibi radyoaktif ilaçlar emzirmeye bir süre ara verilerek kullanılabilir.

Hiçbir şekilde kullanılamayacak olan ilaçlar aşağıda listelenmiştir.

Bromokriptin (Parlodel): Memede süt üretimine engel olur.

Kanser tedavisinde kullanılan pek çok kemoterapi ilaçları: Bu ilaçlar annedeki kanser hücrelerini öldürür. Benzer şekilde normal hücreleri de öldürürler. Bebeğe de bu nedenle zarar verebilir.

Ergotamin: Migren tipi baş ağrısı için kullanılır. Bebekte kusma, ishal ve havaleye neden olur.

Lityum: Manik-depresif hastalıkta kullanılır. Anne sütüne de geçer.

Metotrokzat: Artrit için kullanılır. Bebeğin bağışıklık (immün) sistemini baskılar.

Kokain, gibi ilaçlar da bebekte çok olumsuz etki yapar.

Amfetamin, eroin, mariyuana da kullanılmamalıdır. Bebekte huzursuzluk, uykusuzluk, titremeler, kusma gibi belirtilere neden olur. Bu ilaçlar aynı zamanda bebekte de alışkanlık yapar.

Sigara ve nikotin: Nikotin bebekte kusma, ishal ve huzursuzluğa yol açar. Annenin süt üretimini de olumsuz etkiler. Annenin sigara içmesi veya bebeğin pasif içici olması durumunda, "ani bebek ölümü sendromu", üst solunum yolu enfeksiyonları ve kulak iltihapları daha sık görülür.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR