İştahsız Çocuk

Annesini Emen Bebekte, Kabızlık Olur Mu?

Soru :

Bebeğimi anne sütüyle besliyorum. Üçüncü ayının içindeyiz. Doğduğundan bu yana kaka yapmakta zorlanıyor. Aslında dışkısı yumuşak. Ama iki günde birçok zorlanarak kaka yapıyor. Bu güne kadar fitil kullanmadım ama bazen gerekli olduğunu düşünüyorum. Badem yağı kullandım. Değişen bir şey olmadı. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Cevap :

Anne sütü ile beslenen bebeklerin birkaç gün dışkılamamaları veya dışkılarken zorlanmaları doğaldır. Bu durum anneler tarafından endişe ile dile getirilir. Gerçek kabızlık olarak algılanmamalıdır.

Genellikle, anne sütüyle beslenen bebekler sık, yumuşak ve şekilsiz kaka yaparlar. Bu durum, anne sütünün mideden boşalma süresinin ve bağırsaklardan geçiş süresinin kısa olmasıyla ilgilidir. Bazen dışkılama sırasında fazla ıkınabilirler. Bu da normaldir. Çoğu defa anneler, bebeklerinin zor kaka yaptığını ama dışkının yumuşak olduğunu ifade ederler ki bu tamamen normal bir durumdur. Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkı ile, çok az miktarda süt şekeri (laktoz) attıkları belirlenmiştir. Bunun dışkıyı yumuşattığı düşünülmektedir. Ayrıca annenin ilk sütü olan kolostrumun da dışkıyı yumuşatıcı ("laksatif") etkisi çok iyi bilinen bir özelliğidir. Anne sütünün mideden boşalma ve bağırsaklardan geçiş sürelerinin kısa olması da dışkının yumuşak ve şekilsiz olmasının nedenidir.

Yeni doğan bebeğin ilk dışkısına "mekonyum" adı verilir. Mekonyum, parlak siyahımsı yeşil renklidir. Bebeğin anne karnında iken yuttuğu hücrelerden oluşur. Bebek anne sütü aldıkça, mekonyum azalır, bebek ağız yoluyla aldığı anne sütünü dışkılamaya başlar Dışkının rengi açılır. Anne sütüyle beslenen bebeğin dışkısı normalde sarı renklidir. Dışkının kokusu da kötü değildir. Kıvamı çırpılmış yumurtaya benzer.

İlk altı haftalık dönemde bebekler, ilk birkaç günden sonra genellikle günde 2-5 defa dışkı yaparlar. Bu yaklaşık altı hafta böyle devam eder. Daha sonra günlük dışkı sayısı bebeğin bağırsak hareketlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Altı haftadan sonra, bebeğin günlük dışkılama sayısı bebekten bebeğe çok değişir. Kimi günde 6-8 defa dışkılarken, kimi de bu dönemde günde bir defa veya iki günde bir dışkılar. Hata haftada sadece bir defa bile kaka yapabilirler. Bebek iyi kilo alıyorsa sorun yoktur. Bebeğe dışkı yumuşatacak ilaçlar, meyve suyu veya diğer yöntemler uygulanmamalıdır.

İlk birkaç günde bebek, günde ancak bir veya iki defa idrar yapar. Anne sütü arttıkça, idrar miktarı da artar. Altıncı haftadan sonra, sayı günde 5-6'ya çıkar. İdrar miktarı da artar ve bezdeki ıslaklık eskiye oranla daha fazladır.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR