İştahsız Çocuk

Biberon Maması Anne Sütünden İyi Midir?

Soru :

Çok yakında bebek sahibi olacağım. Etrafımda pek çok şey konuşuluyor. Kimi hararetle anne sütüyle beslememi öneriyor. Kimi de kutu mamasıyla beslemenin daha kolay olduğunu, bu bebeklerin daha iyi büyüdüklerini söylüyor. Çalışan bir anne olacağım. Doğum sonu iznim sadece bir ay. Bu nedenle emzirmekten korkuyorum. Gelecek ay sınavlarım da var. Çünkü aynı zamanda mastır yapıyorum. Biberon mamalarının anne sütüne üstünlüğü var mıdır?

Cevap :

Anne sütüyle beslenme, yeni doğmuş bir bebek için seçilebilecek en doğal beslenme şeklidir (Resim-9). Anne sütüyle ilgili olmak üzere bugün için kabul edilen bütün bilimsel gerçekler anne sütünün, bebeğin beslenmesi için en uygun bileşimdeki süt olduğunu işaret etmektedir. Anne sütü bebeğin en önemli ihtiyacı olan özgüven gelişimini geliştiren ilk günden itibaren mevcut olan olağanüstü bir besindir.Resim - 9: Emzirirken, bebek ve anne arasındaki ilişki mükemmeldir.

Ayrıca bebeği pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliğe sahip olması nedeniyle de anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu bile düşünmek mümkündür.

Biberon mamaları, bebeklerin beslenmesini sağlamak amacıyla özel koşullarda oluşturulmuş yapay sütlerdir. Bu sütler hazırlanırken protein kaynağı olarak, ısı ile işlem görmüş inek sütü proteini kullanılır. Laktoz ve mineral kaynağı da inek sütüdür. Bitkisel sıvı yağ ve vitamin ilave edilir.

Normal sağlıklı bebek beslenmesinde kullanılabilecek olanları başlıca iki çeşittir. Hayatın ilk dört ayı içinde "anne sütü muadili" olanlar kullanılır. Bunlar, anne sütünün besin bileşimi dikkate alınarak hazırlanır. Bir diğer çeşit ise, "devam maması" adıyla anılır. Bunların besin bileşimi anne sütü örnek alınarak hazırlanmaz.

Biberon mamaları bebeğe verilmek üzere hazırlanırken, sulandırma çok dikkatli yapılmalıdır. Uygun olmayan yoğunlukta hazırlanan mamalar bebeklerin hem böbrek hem de mide-bağırsak sistemleri için zararlı olabilir.

Biberon temizliği de çok önemlidir. Biberonlar ve emzikler önce sabunlu suyla yıkanmalı sonra kaynatılmalıdır. Bu da annenin ayrıca zamanını alır. Biberon temizliğine dikkat edilmediğinde bebeğin sık sık ishal olması kaçınılmazdır.

Anne sütüyle beslenen bebeklerle karşılaştırıldığında, biberonla beslenen bebeklerde hastalanma hikayesi daha fazladır. Bakteriyel enfeksiyonların on kez, menenjitin dört, ishalin beş, kulak iltihaplarının üç defa daha fazla görüldüğü bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca, solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümü, reflü hastalığı (tekrarlayan kusma ile kendini gösterir), astım, şeker hastalığı, şişmanlık (obesite), "lenfoma" ve "lösemi" gibi çocukluk yaş grubu kanserleri de daha sık görülmektedir. Mide-bağırsak sisteminin uzun süreli hastalıklarından olan "Crohn hastalığı" ve "kolit" gibi mayasıl da ("egzema") biberonla beslenen çocuklarda daha sık görülür. Biberon mamasıyla beslenen çocukların aşılara karşı verdiklere vücut cevabının da (immün cevap) anne sütüyle beslenenlere oranla daha düşük veya zayıf olduğu görülmüştür.

Bebek biberonu ve anne memesini farklı şekillerde emer. Bu bilimsel gerçek nedeniyle, anne sütüyle beslenmenin bebeğin çene yapısının gelişmesi üzerinde de etkili olduğu düşüncesi ortaya atılmıştır. Biberonla beslenen bebeklerde çene ve diş uyumsuzluğu ("ortodontik") problemlerinin de daha sık görülmesi ve bu bebeklerin net konuşma becerisini daha geç yaş gruplarında geliştirmeleri de, bu düşünceyi desteklemektedir.

Biberonla beslenme, anne için de bazı riskler içermektedir. Biberonla beslenen bebeklerin annelerinde, doğum sonu kanamaları daha sık görülmekte ve kanama daha uzun süre devam etmektedir. Bebeğini emziren annede, ortaya çıkan bazı reflekslerle, rahmin (uterus) doğumdan sonra kasılmasını sağlayan ve bu nedenle de kanamaların kısa sürmesini sağlayan hormonlar salgılanmaktadır. Ayrıca, emzirmemiş annelerde menopoz öncesinde görülen meme kanseri ve yumurtalık kanseri riski de daha yüksektir.

Biberon mamasıyla beslenen bebekleri, sadece anne değil, bir başkası da besleyebilir. Bu annenin günlük yaşamında biraz rahatlık sağlayabilir. Bunun dışında avantajı yoktur. Ekonomik olarak aile bütçesindeki yükü ise çok fazladır.

Bir bebeğin ilk altı ayında beslenmesinde kullanılabilecek besin maddesi Tanrı tarafından anne olmuş her kadına verilmiştir. Bu dönemde bebek beslenmesinde kullanılabilecek en uygun besin anne sütüdür. Lütfen bunun dışında başka bir besin maddesi aramayınız. Her şeyden önce bebeğinizin anne sütüyle beslenmesi gerektiğini bilerek, sütünüze güvenin...

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR