İştahsız Çocuk

Bebek Neden Aniden Emmemeye Başlar?

Soru :

Bebeğim dokuz aylık. Şimdiye kadar hep anne sütü aldı. Çok sorun yaşamadık. Ama bir haftadan beri emmiyor. Aniden ortaya çıktı bu durum. Aslında keyfi de yerinde. Sadece beni emmek istemiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Cevap :

Sadece anne sütüyle beslenen bir bebekte ortaya çıkan bu duruma "emme grevi" adı verilir. Geçici bir durumdur ve genellikle 2-4 gün içinde geçer. Nedenini bulmak her zaman mümkün olmaz. Aşağıda olası nedenler özetlenmiştir.

- Annenin kullandığı deodorant, sabun veya parfüm değişikliklerine tepki olabilir.

- Anne stresli ise, (aile sorunları, seyahatler vb.) bu bebeği de olumsuz etkiler. Anne fark etmese de bebeğine farklı davranıyor olabilir. Bebek en küçük farklılığa bile çok hassastır.

- Bebeğin beslenme konforunu olumsuz etkileyecek bir rahatsızlığı (kulak iltihabı, burun akıntısı, dudak yarası gibi.) varsa emmek istemeyebilir.

- Anne bebeğin alıştığı besleme koşullarını değiştirmişse bebek buna da tepki olarak emmek istemeyebilir. (Yeni bir işe başlamak, bebeği bakıcıyla alışılagelmiş saatlerden daha fazla bırakmak, yoğunluğunuzdan ötürü beslemeyi kesmek gibi.)

- Anne bebeğine sert bir tepki verdiyse ve bebek de bundan korktuysa grev yapabilir.

- Bebeğin bir yerinde bir nedenle ağrı varsa, örneğin diş çıkarıyorsa bu şekilde tepki verebilir.

Bu dönemde sabırlı olmanız en iyisidir. Eğer bebeğinizin beslenmesi esnasında yolunda gitmeyen bir şey olursa doktora danışmanız iyi olur.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR