İştahsız Çocuk

Emzirmek İçin Geç Kalınırsa Ne Yapılabilir ?

Soru :

Bebeğim iki hafta önce dünyaya geldi. Doğumdan sonra kendimi iyi hissetmiyordum, kanamam devam ediyordu ve anne sütü vermedim. Şimdi kendimi daha iyi hissediyorum ve emzirmek istiyorum. Acaba çok geç mi kaldım?

Cevap :

Başarı şansı biraz riskli olsa da, iki haftadan sonra da emzirmek mümkündür ve mutlaka denenmelidir.

- Bunun için ilk koşul, karar verildikten sonra bebeğin bir an önce emzirilmeye başlanmasıdır.

- Anne ve bebek sakin olmalıdır. Bu amaçla da bebeğin altını değiştirmeden önce emzirmenin denenmesi daha uygun olur. Bebekler altlarının açılmasından hoşlansalar da bez değiştirilmesi ve bu sırada uygulanan temizlik işlemleri onları biraz huzursuz eder.

- Eğer bebek memeyi tutar ve emmeye başlarsa bundan sıkılıncaya kadar devam edin.

- Bebeğin memeyi emerken hangi sıklıkla yuttuğunun da gözlenmesi çok önemlidir. Bebek kaç defa emdikten sonra yutmaya ihtiyaç duyacak kadar ağzını sütle dolduruyor? Bunun belirlenmesi ve daha sonraki denemelerde bu emme sayısında azalma olup olmadığının takip edilmesi çok kıymetlidir.

- Bebeğin istediği kadar emmesine izin verin.

- Bebek emme ritmini düşürürse, yavaşça doğrultup gazını çıkarın.

- Diğer memenizi de emmesini sağlayın. Genellikle bebekler, anneleri tam kapasiteyle süt üretmeye çalıştıkları dönemde, her iki memeyi de emmek isterler.

- Bu deneme sürecinde asla bebeği biberonla beslemeye devam etmeyin. Bebeğin dışkı ve idrar sayısını dikkatlice takip edin.

Bebek anne memesinden süt emmeyi, biberona göre daha zor bulabilir. Ayrıca biberon mamasına alıştığı ve bu mamalar anne sütüne göre daha tatlı olduğu için, anne sütünün lezzetini de sevmeyebilir. Bunları bilerek hazırlıklı olmak gereklidir. Eğer bebeği hiç emzirmediyseniz, memede bir miktar kolostrum olacaktır. Bebek kolostrum da dahil olmak üzere anne sütünü geçirmesi gereken bütün aşamalardan geçerek alacaktır.

Bu dönemde memenin elle veya pompayla sağılması ve kaşıkla bebeğe verilmesi de söz konusu olabilir. Bu uygulama sırasında anne sütünün özellikleri ve lezzeti biraz değişebilir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR