İştahsız Çocuk

12.Ayın Sonunda Bebek Neler Yapabilir?

Soru :

Oğlumuz bir yaşını doldurdu. Ve bize sürpriz yaparak doğum gününde yürüdü. Çok da yaramaz oldu. Artık uykusunda sorun yaşamaya başladık. Eskisi kadar uyumuyor. Özellikle gündüz saatlerinde hiç uyumak istemiyor. Bu konuda zorlamamız sakıncalı mı?

Cevap :

Bir yaşına gelmiş bebeklerin uyku saatleri belirgin derecede azalır ve çevreye olan ilgisi artar. Bu nedenle de uyku saatleri azalır. Ancak yine de günde bir iki defa kısa sürelerle uyumaya devam edebilir.

- El becerileri ve el-göz ilişkisi oldukça gelişmiş durumdadır. Bu nedenle iki küpü üst üste düşürmeden koyabilir.

- Bu dönemde cisimleri bir kabın içine koyup çıkarabilmeyi başarmaya başladığı için eğer oyuncakları bir kutu içinde toplanıyorsa sık sık kutuyu devirip oyuncakları içine teker teker koymakla vakit geçirir. Bunu yaparken karar değiştirip koyduklarını tekrar dışarı çıkarmaya da karar verebilir.

- Becerebildikleri için çok mutlu oldukları ve bu nedenle de sık sık eğlenmek amacıyla oyun olarak yaptıkları bir başka beceri de dolap kapaklarını açıp kapatmaktır.

- Benzer şekilde cisimleri çekmeyi itmeyi ve atmayı çok sever.

- Kendisiyle ilgilenenlerin çorap ve şapkalarını çıkarmaktan. Gözlüklerinin çıkarmaya çalışmaktan çok hoşlanır.

- Başını hayır anlamında sallamayı öğrenen bebek bunu sık sık kullanmaya başlar.

- İstemediği şeyleri geri itmesini de öğrendiği için tepkilerini bu iki beceriyi birleştirerek daha net olarak ortaya koyabilir.

- Elinden tutulursa yürüyebilir. Müzikle dans edebilir. Bu genellikle yakın çevre tarafından sık sık yaptırıldığı ve bu sırada mutlu sesler çıkarıldığı için bunu ödül olarak algılayıp bundan çok mutlu olur.

- Anne ve babanın tepkisini test etmeyi öğrenir. Yeni yerler ve yeni becerileri uygularken anne-babanın da tepkisini dikkatlice izler.

- Kısa emirleri anlamaya başladığı için bu konuda eğitilebilir.

- Oyuncaklarını paylaşır ama onları geri ister. Verilmediği takdirde bunu yaygaraya dönüştürebilir.

- Cisimlerin ne amaçla kullanıldıklarını anlamaya başlar.

- Kitaplarla ilgilenir ve içindekileri tanıyabilir. Bu nedenle resimli çocuk kitapları, bebeğin eğitiminde kullanılabilir.

- Giydirilirken bu işleme kol ve bacaklarını düzleştirerek yardımcı olur.

- Yabancılardan korkar ve olumsuz tepki verir...

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR