İştahsız Çocuk

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak hastalığı glutene karşı bağırsakta hassasiyetle seyreden immün bir hastalıktır. Gluten buğday, arpa ve yulafta bulunan bir proteindir. Aynı zamanda bazı vitaminlerin, besin takviyelerinin ve ilaçların içinde de gluten bulunabilir. Hastalık "spru" veya "glutene hassas enteropati" olarak da adlandırılır.

Çölyak hastalığında glutene karşı ince bağırsaklarda immün bir tepki gelişir. Bu tepki nedeniyle ince bağırsakta emilim yüzeyini olumsuz etkileyen doku hasarı gelişir. İnce bağırsağın iç yüzeyinin anatomik yapısı değişir. Sonuçta ince bağırsakta ki emilimden sorumlu olan yüzey azalır. Emilim bozukluğu ortaya çıkar.


Çölyak hastalığı kalıtımsal özellikler gösterir. Aile içinde birden fazla sayıda bireyde görülmesi bu nedenle sıktır. Çölyak hastalığı tanısı konduğunda özellikle birinci dereceden akrabalar da hastalık açısından değerlendirilmeli ve uygun yöntemlerle taranmalıdır. Çölyak hastalığının görülmesi buzdağına benzetilir. Tanısı konan vakalar çölyak hastalığı olanların çok az bir kısmıdır. Vakaların büyük çoğunluğu tanı konmadan yıllarca yaşarlar.

Çölyak hastalığı önemli bir hastalıktır. Uzun süreli sindirim sorunlarına yol açar. Bağırsakta emilim belirgin derecede bozulur. Bu nedenle kansızlık, zayıf ve kolay kırılabilir kemik yapısı, kaşıntılı deri döküntüleri, büyüme geriliği, zayıflık, uzun süreli cıvık dışkılama sık görülür. Çölyak hastalığı değişik bulgularla da seyredebilir. Kabızlık bunlardan biridir.

Belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, yorgunluk, kilo kaybı, büyüme geriliği en sık görülen belirtileridir. Bazen çölyak hastalığı tek bir belirtiyle tanımlanır. Demir eksikliği, kabızlık ve büyüme geriliği örnek olarak verilebilir.

Çölyak hastalığının teşhisi kolay değildir. Uzun yıllar akıla gelmeden seyredebilir. Düşünüldüğünde öncelikle kan testleri ile tanısal yaklaşıma başlamak gerekir. Eğer kan testlerinin sonuçları klinik şüpheyi desteklerse biyopsi yapılması gerekir. Kesin tanı biyopsi sonucuna göre konur.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavisi diyetten gluten içeren besinlerin çıkarılması ile mümkün olur. Kısaca glutensiz diyet uygulanır ve bu yaklaşım ömür boyu sürdürülmelidir.

 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR