İştahsız Çocuk

Çocuklarda Beslenme Önerileri Nasıl Belirlenir?

Soru:

Bebeğim üç aylık oldu. Bugüne kadar iki doktor değiştirdik. İlk doktorumuz ikinci haftada meyve suyu vermemiz gerektiğini söyledi. Kendisine sadece emzirmek istediğimi söyledim. Bir daha da gitmedim. Yeni doktorumuz, "Dördüncü aydan sonra başlarız" dedi. Beslenme önerileri nasıl belirleniyor?

Arkadaşımın doktoru ile benim doktorum bebeklerimiz arasında iki ay fark olmasına rağmen farklı beslenme önerilerinde bulunuyorlar. Hangisinin doğru söylediğine biz nasıl karar verebiliriz?

Ben ve kız kardeşim 15 gün arayla doğum yaptık. İkimizin de bebeğini aynı doktor takip ediyor. Şimdi bebekler yedi aylık oldular. Benim kızım sebze püresine kolay alıştı. Önce tel süzgeçten geçiriyordum. Şimdi çatalla ezilmiş halde bile kolayca yutabiliyor. Ama kız kardeşimin oğlu tel süzgeçten geçirilmiş halde bile sebze püresini yutamıyor. Bu farklılığı anlamakta zorluk çekiyorum. Bebekte bir sorun olabilir mi?

Cevap:

Doğduğunda yaşamını sadece reflekslerle sürdüren bebek, doğumdan itibaren gelişmeye başlar. Bir yaşına kadar pek çok şeyi yapabilir duruma gelir. Her gelişme bebeğe yeni bir beceri kazandırır. Bu becerilerden bir kısmı beslenme ile ilgilidir. Bebeğin ilk yıl içinde nasıl ve neyle besleneceğini işte kazanılan bu fonksiyonlar ve edinilen beceriler yönlendirir veya belirler.

Dişleri çıkmamış bir bebeğe katı yiyecekleri yediremezsiniz. Sadece dişlerin çıkması da yetmez. Çiğneme fonksiyonu gelişmemiş bebek, örneğin elma yiyemez. O halde bebeğimizi beslerken, bebeğimizin gösterdiği gelişime uygun davranmak, diğer bir ifadeyle, ek gıdaları ve beslenme önerilerini bebeğin kazandığı becerilere uygun olarak seçmek, belirlemek zorundayız.

Bebek sadece bizim izleyebildiğimiz gelişme özellikleri göstermez. Böbrekleri, mide-barsak sistemi, beyin gelişimi de bir bütün olarak bebek beslenmesinde dikkate alınması gereken gelişmeler gösterir. Yeni doğan bir bebek, tuzlu-sulu ayran içebilir. Sulu olduğu için içebilse de, tuzlu olması nedeniyle bebek için uygun değildir. Çünkü bebeğin böbrek sistemi henüz erişkin özelliklerini kazanmamıştır. Ayranın içindeki tuzun bebeğin vücudundan böbrekler yoluyla atılması yetersizdir. Bu nedenle de tuzlu-sulu ayran bebeğe önerilemez, doğru bir yiyecek değildir. İşte bütün bu benzer nedenlerle, beslenme önerileri pek çok önemli bilimsel gerçekler ışığı altında ifade edilir ve şekillendirilir. Ancak bilimsel doğrular, zaman içinde elde edilen gelişmelere uygun olarak değişebilir. Çocuk doktorları tarafından, yakın takip edilmesi gerekir. Bugün için geçerli olan, bebeğin ilk dört hatta ilk altı ay içinde sadece anne sütüyle beslenmesi, ek gıdalara en erken beşinci aydan itibaren başlanmasıdır.

Bebeğin göstermiş olduğu gelişmeler, kazandığı beceriler göz önüne alınarak ilk bir yılbaşlıca iki döneme ayrılır. Birinci dönem, hayatın ilk dört veya ilk altı ayıdır. Bu aylarda bebeğin tek besin kaynağı, anne sütü olmalıdır.

İkinci dönem ise 4-6. aylarda başlar ve bebek bir yılını doldurduğunda tamamlanır. Bu aylarda anne sütü yanında bebeğe ek gıdalar da verilir. Her iki dönem de bebeğin hayatında çok önemlidir. Her iki dönemde de bebek beslenmesinde amaçlarımız ve tavsiyelerimiz farklıdır.

Bebekler ilk bir yıl içinde, bir hafta bir ay gibi kısa zaman birimlerinde önemli gelişmeler yaşarlar ve bu gelişmelere uygun beceriler kazanırlar. Bu nedenle yedi aylık bir bebek ile beş aylık bebek arasında beslenmeyi yönlendirecek olan kazanılmış beceriler çok farklıdır. Yedi aylık bir bebeğe artık makarna yedirebilirsiniz. Çünkü bunu sindirmesi için gerekli barsak enzimleri normal düzeye ulaşmıştır. Birkaç dişi çıkmıştır. Sinir sistemi gelişmesi ise, çiğneme becerisi kazanmak için hazırdır. Ancak beş aylık bir bebek için önermemiz durumunda bebek sindirim sorunu yaşayabilir. Henüz dişleri çıkmamıştır ve çiğnemeyi öğrenebilecek aşamada değildir. Sadece kıvamlı veya pürtüklü besinleri yutmak üzere hazırdır. Bu nedenle bir yaş altında beslenme önerilerinde genel kurallarımızı bebeğe özgü özelleştirmelerle kullanmanız gerekir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR