İştahsız Çocuk

Şişman Bebek Sağlıklı Mıdır?

Soru:

Bebeğimin sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama kontrol için götürdüğüm doktor her defasında fazla kilo aldığını ve bunun iyi olmadığını söylüyor. Şişman bebeklerin sağlığı ileride nasıl etkilenir?

Cevap:

Toplum olarak tombul-gürbüz bebek-çocukların sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de çocukların kilo almasına çok önem veriyoruz. Ama bilimsel çalışmalar bu konuda farklı gerçekleri dikkatimize sunuyor.

Günümüzde şişmanlık, her yaş grubunda artık bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bebeklik yaş grubunda şişman olan bebeklerin yaklaşık üçte biri daha sonraki yaş grubu olan okul öncesi yaş grubunda da şişmanlıklarını devam ettirirler. Bu çocukların da yaklaşık üçte ikisi daha sonraki ergenlik yaş grubuna da şişman çocuk olarak girerler. Ergenlik yaş grubundakilerin de yaklaşık beşte dördü erişkin yaş grubunda da şişmanlıklarını sürdürürler. O halde bebeklik dönemindeki şişmanlığın erişkin yaş grubundaki şişmanlıkla yakın ilişkisi vardır.

Erişkin yaş grubu şişmanlığı ise, ölümcüllüğü yüksek olan pek çok hastalık ile yakından ilişkilidir. Örnek olarak, tansiyon yüksekliği, damar sertliği, kanda şeker ve kolesterol yüksekliği ve kalp krizi verilebilir. Bu nedenle bu hastalıklarla mücadelenin erken çocukluk yaş grubunda başlanması gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca yapılan çalışmalar, damar sertliği ("ateroskleroz") ve tansiyon yüksekliği gibi hastalıklarda damar duvarında gelişen değişikliklerin şişman bebeklerde henüz onlar dokuz aylık iken başladığını göstermiştir.

Günümüzde şişmanlık her yaş grubunda bir hastalık olarak kabul edildiği için, artık bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde şişman-tombul-gürbüz çocuklar sağlıklı olarak kabul edilmemektedir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR