İştahsız Çocuk

Emzirme Süresi Kaç Dakika Olmalıdır?

Soru :

Bebeğim emzirme sırasında çok istekli. Hızlı ve güçlü emiyor. Ama 10-15 dakika emdikten sonra uyuyor. Çok defa uyandırmaya çalışıyorum. Emzirme süresi ne olmalıdır?

Bebeğim ilk ayını bitirdi. Genellikle emerken uyumaya başlıyordu. Ben de uyandırmamaya gayret ederek emzirmeyi bitiriyordum. Ama bir haftadan beri düzen değişti. Emerken uyumuyor. Ben de ne zaman bitireceğimi bilmiyorum Geçen gün 40 dakika emdi. Her öğünde ne kadar emzirmem yeterli olur?

Cevap :

Daha önceki yıllarda, bebeğin anne memesini belirli bir süre emmesinin doğru olacağı düşünülürdü. İlk günlerde bebeğin 2-3 dakika, daha sonraki günlerde ise 5-10 dakika emmesinin yeterli olacağı söylenirdi. İlk 5-10 dakika içinde sütün önemli bir kısmının(%90) bebek tarafından emildiği iddia edilirdi. Hatta annenin meme başında ortaya çıkan çatlak ve tahrişlerin de uzun emme ile ilişkisi olduğuna inanılırdı. Ancak bugün biliyoruz ki, meme başında ortaya çıkan tahriş ve çatlakların nedeni emzirme süresi değil, emzirme pozisyonudur.

Bazı bebekler hızlı emerler. On dakikada memedeki bütün sütü bitirebilirler. Büyüme için gerekli olan enerji ve protein başta olmak üzere bütün besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Sorun yaşanmaz.

Bazı bebekler ise, yavaş emerler. Hatta yorulup memede uyuyabilirler (Resim-24). Emzirme süresi kısıtlanacak olursa, bebek memedeki sütü bitiremeden emzirmenin sonlandırılması söz konusu olur.Resim - 24 : Bebek annesini emerken memede uyuyabilir.

Bu durumda bebek yeteri kadar süt alamayacağı için doymaz. Kısa bir süre sonra tekrar acıkarak ağlar ve emmek ister. Aynı zamanda, yeteri kadar süt ememediği için, büyümesi için gereken enerji ve proteini alamaz. Doğal olarak da büyümesi yavaşlar. Yeteri kadar vücut ağırlık artışı gösteremez. Diğer taraftan, meme tamamen boşaltılamadığı için bir miktar süt memede kalır. Bu koşulda memenin bir sonraki öğün için süt üretimi yeterli olmaz. Bu durum devam ederse, bir süre sonra annenin sütünün kesilmesi söz konusu olur. Genellikle bebeğin annesinin bir memesini 15-20 dakika emmesi yeterlidir. Bu süre özel koşullarda yarım saate kadar uzatılabilir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR