İştahsız Çocuk

Annesini Emerken Bebeğin Anne Kucağında Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Soru :

On gün önce doğum yaptım. İlk günden beri emziriyorum. Okuduklarımla hata yapmamaya çalışıyorum. Sütüm de bollaştı. Ama bebek bir türlü emmeyi beceremedi. Emzirirken kavga ediyor benimle. Nerede hata yapıyorum, anlayamadım. Bu arada meme başlarımda da hafif çatlaklar oluştu. Acaba bir gün emzirmesem mi diye düşünüyorum

Bebeğim bir hafta önce doğdu. Emziriyorum. Başlangıçta bazı sıkıntılar oldu ama alıştım. Bebek de alıştı sanırım. Ama ziyarete gelenler "Aman dikkat et, bebeği güzel kucakla" diyor. Önceleri acemiliğim nedeniyle bebeğe zarar vereceğimden korkuyorlar diye düşünüyor, gönül koyuyordum. Ama galiba emzirme ile ilgiliymiş. Bebeğin güzel kucaklanması nedir?

Cevap :

Başarılı emzirme için en önemli konulardan biri de, bebeğin emzirilirken anne kucağındaki pozisyonudur. Çok önemli olmadığı düşünülen bu konu, aslında başarılı emzirmenin başlıca koşuludur.

Emzirirken, bebek ve anne rahat olmalı, annenin acısı, ağrısı olmamalı; bebek anne tarafından sevgiyle ve huzurla kucağa alınmalıdır. Özellikle ilk gebelik sonucunda dünyaya gelen bebeklerin anneleri tarafından kucağa alınırken bile yaşadıkları acemilikler dikkate alınırsa benzer sıkıntı bebeğin emzirilme pozisyonu ile de yaşanır. Genellikle ailenin tecrübelileri anneye bebeğini nasıl emzireceğini öğretirler. Ancak bu konuda doğum yapılan kurumun bebek hemşirelerinden de yardım istenebilir. Bebeğin memeyi doğru tutması çok önemlidir. Bu nedenle anne, rahat edebileceği bir yere oturmalıdır.Resim - 18 : Anne, emzirirken rahat bir yerde oturmalıdır

Anne ayağının altına bir şey koyarak veya kendine çekerek bacaklarını hafifçe yukarı kaldırmalıdır (Resim-19). Böylece Böylece dizleri kalçalarından yukarıda olur. Bebeği rahat kucaklar.Resim - 19 : Anne bacağını yükselterek bebeği kucağına yaklaştırabilir.

Annenin kucağına bir yastık koyması da bebeğin anneye yaklaşmasını temin eder (Resim-20) Böylece bebek bütün vücuduyla annesine yakınlaşmış olur. Bebeğin ağzı ve yanağı memeye değmelidir.Resim - 20: Anne, emzirirken kolunun altına yastık koyabilir.

Anne, hangi memesini emzirecekse, bebeğini o taraftaki kolun yatırmalı; bu sırada koluyla bebeğini omuzlarının arkasından desteklemelidir. Bebeğin yüzü ve karnı anneye doğru dönük olmalıdır. İri yapılı, şişman anneler bunu aşağıdaki gibi de gerçekleştirirler. Bebek annenin hangi memesini emecekse o kolu üzerinde yatarken bebeğin başını anne arkadan destekleyerek memesine doğru yaklaştırır (Resim-21).Resim - 21: Anne bebeği emzirirken aynı taraftaki kolu ile de tutabilir.

Bebeğin başı, vücuduna göre daha yukarıda olmalıdır. (Resim-22) Yatay düzlemle bebeğin oluşturduğu açının 45 derece olması arzu edilir. Bebeğin emzirme sırasında, anne kucağında tam yatay konumda olması halinde sütün solunum yollarına kaçışı daha kolay gerçekleşir. Bu da istenmeyen bir durumdur.Resim - 22: Bebek anne kucağında eğimli tutulmalıdır.

Bebeğin ağzı tam olarak açılmalı; bebek meme başını tamamen ağzına almalıdır. Dışarıdan bakıldığında bebeğin dudakları balık ağzı görünümünde olmalıdır (Resim-23)Resim - 23: Bebeğin ağzı balık ağzı gibi açılmış olmalıdır.

Bebek emzirilirken uygun pozisyonda tutulmazsa, meme başı tahrişleri için bir risk oluşturur. Bebek, annesini etkin şekilde ememez ve süt üretimi bundan olumsuz etkilenir. Bebek emzirilirken rahat olamadığı ve emdiği kadarıyla da verimli süt alamadığı için sinirlenir. Meme ile kavga etmeye başlar ve emmek istemez.

İşte bütün bu nedenlerle anne, eğer emzirmeye başladıktan bir süre sonra meme başlarında ağrı hissederse; anneye acı veren tahrişler ve çatlaklar gelişirse; bebek anne kucağında iken emmeyi reddediyorsa veya yeterli süt gelmiyorsa, başka bir neden aramadan önce, bebeğin uygun pozisyonda olup olmadığı kontrol edilmelidir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR