İştahsız Çocuk

Emzirmede Önemli Noktalar Nelerdir?

Soru :

İlk bebeğimi emzirmek istememe rağmen hekimin ve benim arka arkaya yaptığımız birtakım hatalar nedeniyle bunu başaramadım. Ama anne sütünün önemi ile ilgili her gün yeni şeyler öğreniyorum ve ikinci bebeğimi anne sütü ile beslemek istiyorum. Bu konuda neler bilmem gerekiyor?

Cevap :

Anne sütü ile beslenmenin bebeğin en temel hakkı olduğu düşüncesinin her geçen gün daha da kabul görmesi çok sevindirici... Ama pek çok konuda olduğu gibi, emzirmede de başarılı olunabilmesi için bilinçlenme çok önemli. Burada anne sütünün başarılı bir şekilde bebek beslenmesinde kullanılabilmesi için bilinmesi gereken bazı önemli ve pratik konulardan bahsedilmiştir.

- Annenin bebeğini anne sütüyle başarılı bir şekilde besleyebilmesi için hazırlıklar gebelik döneminde başlamalıdır. Bu amaçla gebeliğin özellikle son üç ayında memenin beslenme için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrolde dikkat edilecek nokta, memenin şekil ve yapısının emzirmeye uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Eğer meme normal yapıda ise sorun yoktur. Sıklıkla karşılaşılan şekil bozuklukları farklılıklar meme başının içine çökük olması veya düz olmasıdır. Bu durumun belirlenmesi, doğumdan sonra bilinçli hareket etme şansını getirir. Pek çok anne bunu bilmediği için yardım istemez. Bebeklerini emziremediklerini veya bebeğin memeyi emmediğini düşünerek emzirmekten vazgeçerler.

- Gebelik sırasında gelişen farklılaşma ve değişikliklerle sıklıkla meme başı sorunları da doğal seyri içinde çözülür. Genellikle bu değişiklikler yedinci ayda gelişir. Bu dönemde doğal olarak meme başı sorunu düzelmezse yine de bazı şeyler yapılabilir. Daha önceki yıllarda, anneye doğum öncesinde meme başı masajı yapması önerilirdi. Ancak, şimdi masaj üzerinde çok durulmamaktadır. Önemli olan annenin durumu bilmesi ve doğum sonrasında da yardım almasıdır.

- Emzirmenin başarılı olabilmesi için dikkat edilecek ikinci nokta, doğumda ilaç kullanılmamasıdır. Doğumda anestezi de dahil olmak üzere kullanılan ilaçların bebeğin emmesini olumsuz etkileyeceği iyi bilinmelidir. Özellikle ilaçların bu yöndeki etkisi hayatın ilk iki haftasında çok belirgin ve etkili olacaktır. Doğumda ilaç kullanılmış annelerin bebekleri bu dönemde daha uykulu olurlar. Yeni doğan refleksleri zayıf olur. Yeni doğan reflekslerinden beslenmeyi etkileyen en önemlisi emme refleksidir. Bu bebeklerin emme refleksleri daha güçsüz olur. Oysaki özellikle ilk ay içinde bebeğin annesini sık ve güçlü olarak emmesi anne sütünün üretilmesi için çok önemlidir.

- Bebeğin ilk ay özellikle ilk birkaç hafta anne memesini sık sık emmesi çok önemlidir. Başlangıçta bebek beceriksizlik gösterebilir. Meme başını dudakları veya diliyle dokunup yalayabilir. Güçsüz emme egzersizleri yapabilir. Bunlar normaldir. Sık sık bu egzersizleri yapan bebek sonunda meme başını ağzına alıp emmeyi başarır. Bunun başka bir yolu da yoktur. Bu nedenle yapılan bilimsel çalışmaların ışığı altında bu dönemde anne, bebekle sık sık çıplak tenle temas etmeli, bebeğini sık sık emzirmeye çalışmalıdır. Bu gayretler sırasında bebek annesinin kokusuna, memenin tadına alışır. Bu dönemde tavsiye edilen en az 2-3 saatte bir bebeğin emzirilmesidir. Böylece anne memesi de daima daha yumuşak olur, memede süt birikmesi ve bunun yaratacağı sorunlar yaşanmaz. Meme başından kalkan bu uyarılar annede süt üretimi ile ilgili refleksleri daha kuvvetli uyardığı için anne sütü üretimi daha başarılı olur. Annenin bu dönemde, bebekteki açlık belirtilerini gözlemesi ve fikir edinmesi gereklidir. Dudak hareketleri, emme hareketleri ve çıkardığı sesler, uykuda hızlı göz hareketleri dönemleri, yüz ifadesindeki değişiklikler anne tarafından dikkatlice gözlemlenirse bebeğin açlığı ile ilgili uyarı davranışları kolayca belirlenebilir.

- Sadece anne sütü alması gereken dönemde bebeğe değişik nedenlerle başka sıvılar verilmesi çok sık yapılan önemli bir hatadır. Sebep ne olursa olsun anne sütü yerine su, inek sütü veya biberon maması asla verilmemelidir. Bu dönemde bebeğe su verilmesinin en önemli nedeni, halk arasında kabul gören yanlış bir inanç olmasıdır. Bebeğin anne sütünden önce şekerli veya şekersiz su alması için tıbbi bir gereklilik yoktur. Aksine hiç tercih edilmeyecek bir davranıştır. Bu dönemde sarılığın azalması ve tedavisine yardımcı olunması amacıyla da bebeğe su içirilir. Oysa ki, bebeğe su verilmesi bebeğin sıvı ihtiyacını azaltır. Bebek daha isteksiz emer. Bebeğin enerji ihtiyacının karşılanmasına engel olur. Çünkü suyun kalorisi yoktur. Buda bebeğin sarılığını arttırır. Eğer tıbbi nedenlerle anne bebeğini emziremiyorsa, anne sütü sağılarak kaşıkla bebeğe verilebilir.

- Sarılık bebeğin anne sütü emmesine engel olacak bir durum değildir. Fizyolojik sarılık hastalık değildir ve çok sık görülür. Kendiliğinden geçer. İlk günlerde sık emzirilen bebeklerde sarılık maddesinin (bilirubin) daha hızlı temizlendiği, sarılığın daha az görüldüğü belirlenmiştir.

- Pek çok anne bebeklerini emzirirken, bebeğin ne kadar süt emdiğini takip edemedikleri için sütün yeterli olup olmadığı konusunda endişe taşırlar. Özellikle de bu dönemde bebek ağladığında bebeklerinin açlıktan ağladığını anne sütlerinin yeterli olmadığını akıllarına getirirler. Bu asla doğru değildir. Anne sütünün yeterli olup olmadığının en güzel göstergesi bebeğin vücut ağırlığı artışıdır. Ayrıca bebeğin günlük idrar ve dışkı çıkışı da takip edilebilir. Bebek 6-8 bez veya 5-6 kağıt bez ıslatıyorsa günde iki defa dışkılıyorsa anne sütü yeterli demektir. Bu durum bebek altı haftalık oluncaya kadar böyle takip edilebilir. Bundan sonra idrar ve dışkı sayısı değişebilir. 15. günde doğum

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR