İştahsız Çocuk

Anne Sütü Alan Bebek Ne Zaman Memeden Kesilebilir?

Soru :

Bebeğim on aylık oldu. Ek gıdalara da başladık. Şimdilik iyi alıyor. Dişleri de çıktı. Sütten kesmeyi düşünüyorum ama bunu en uygun zamanda yapmak istiyorum. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi "Emzirmeye devam et" diyor, kimi "Çok bile emzirdin. Şimdi zorlanacaksın" diyor. Bebeği memeden ayırmak için doğru zaman var mıdır?

Kızım doğalı 18 ay oldu. Bu güne kadar sürekli emdi. Çalışmadığım için emzirmede özel bir sorun yaşamadım. Şimdi de şikâyetçi değilim. Emmeyi kendi isteği ile bıraksın diye bekliyorum. Bu ne zaman gerçekleşir?

Cevap :

Memeden kesme veya memeden ayırma adıyla anılan bu olay için anneler daima biraz endişe ederler ve gerginlik yaşarlar. Bu konuda anneler tarafından bilinmesi yararlı olan bazı gerçekler vardır.

1. Annenin bebeğini iki yaşına kadar emzirmesinde ne bebek ne de anne için hiçbir sakınca yoktur (Resim-27). Diğer bir ifadeyle anne ve bebek istenildiği takdirde emzirme iki yaşına kadar devam edebilir. Bu, bebeği anneye bağımlı kılan, onun ruhsal gelişimi için olumsuz bir davranış modeli değildir.Resim - 27 : Bebeğin iki yaşına kadar emzirilmesinde sakınca yoktur. 2. Bebek anne sütü almaya devam ederken diğer taraftan da ek gıdalara alıştırılmalıdır. Ek gıdaların en geç 6. ayda başlanması gereklidir.

3. Bebeğin anne sütü alması, emzirilmesi bebeğin günlük besin alımını ve ek gıdalara alışmasını engellememelidir.

4. Gün içinde emzirme nedeniyle bebeğin ek gıdalara alıştırılmasında zorluk yaşanıyor ise, anne sütü günün geç saatlerinde verilmelidir.

Anne gündüz saatlerindeki öğünleri birer birer atlamalı, bebeği bu dönemde ek besinle beslemeli ve bebeği daha çok kucağa alarak, sarılıp öperek ihtiyacı olan sevgiyi ve sıcaklığı yaşamasına olanak sağlamalıdır (Resim-28, 29).Resim - 28: Memeden kesilmiş bebek, bir süre buna tepki gösterebilir.Resim - 29: Bebek, memeden kesilince annenin sıcaklığından mahrum edilmemelidir.

Bu temel ilkeler ışığında her anne kendisi ve bebeği için en uygun zamanda bebeğini memeden kesebilir. Bilimsel bilgiler doğrultusunda önerilebilecek en doğru zaman yoktur.

Bebeğin memeden kesileceği dönemde anneye her zamandan daha çok ihtiyaç duyacağı dikkatten kaçmamalıdır. Anne gündüz saatlerindeki öğünleri birer birer atlama eğilimi içinde olmalı, bebeği bu dönemde ek besinle beslemeli ve bebeği daha çok kucağa alarak, sarılıp öperek ihtiyacı olan sevgiyi ve sıcaklığı yaşamasına olanak sağlamalıdır. Bir diğer önemli nokta da bebeğin dikkatinin bir başka konuya çekilmesi, bebeğin anne kucağında giderdiği ihtiyacı yoğun olarak yaşamasına engel olunmasıdır.

Bebeğin kendiliğinden memeyi bırakması her çocuk için değişik yaş gruplarında gerçekleşir. Bebek istediği kadar istediği süre emzirilebilir inancını taşıyan ve toplum olarak rahatlıkla yaşayan toplumlarda bu olay genellikle üç yaş sonrasında gerçekleşir (Resim-30).Resim - 30: Emzirme üç yaşına kadar sürdürülebilir.

Ülkemizde bebeklerin kendi istekleri ile emmeyi bırakmaları genellikle kırsal alanda mümkün olabilmektedir. Burada, bebeklerin yürümeye başladıktan sonra da emzirilmesi yadırganmaz. Bu çok alışılmış bir davranış modeli olarak yaygın olarak yaşanır.

Yapılan bilimsel araştırmalar, bebeğin doğal koşullarda memeyi en erken 2.5 yaşında en geç de yedi yaşında gerçekleştirdikleri görülmüştür. Çocuğun bedensel ve ruhsal gelişmesi dikkate alınarak, bebekleri iki yaşına kadar emzirilebilecekleri ancak bir yaşında memeden kesilmelerinin de sakıncalı olmadığının bilinmesinde yarar vardır.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR