İştahsız Çocuk

Her Defasında Her İki Meme De Emzirilmeli Mi?

Soru :

Bebeğim dokuz günlük. Ne zaman isterse emziriyorum. Ancak ailenin büyükleri farklı şeyler öneriyorlar. Kimi "Bir meme emzirildikten sonra diğeri istenirse emzir" derken kimileri de "Her iki meme de emzirilmeli ve bu süre 15 dakika olmalı. Uzun olmamalı" diyor. Eşimle birlikte neyin doğru olduğuna karar veremedik.

Cevap :

Sadece ailenin büyükleri değil, zaman zaman anne sütüyle ilgili yayınlarda da bu konuda çelişkili tavsiyeler dikkati çeker. Her ikisinin de doğru olabileceği durumlar söz konusudur. Sonuçta amaç, bebeğin her öğünde yeterli süt alması; annenin süt üretiminin bol ve devamlı olmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle bilinmesi gereken önemli noktalar aşağıda özetlenmiştir.

- Bebek sık sık emzirilmelidir. Özellikle gündüz saatlerinde ilk haftalarda daha önemli olmak üzere bebeğin sık sık emzirilmesi gereklidir. Bunun için en az iki saat arayla emzirilmelidir. Bebeklerin geceleri biraz daha uzun süre ile uyumalarına izin verilebilir. Bu nedenle bu süre üç-dört saate çıkabilir. Ancak bebek uykulu bile olsa gece uyandığında mutlaka emzirilmelidir.

- Bebek anneyi aktif olarak emmeli ve sütü yutmalıdır. Emzirme sırasında bebeğin emmesi ve yutması yavaşlayabilir veya durabilir. Bu durumda memeden akan sütün hızını arttırmak amacıyla, memeye hafif masaj yapılabilir; baskı uygulanabilir.

- Bebek emmeye başladığı ilk memeyi tamamen bitirmelidir. Bebeğin öğünde bir veya her iki memeyi de emip emmeyeceği koşullara bağlı olarak belirlenecek bir konudur. İlk günlerde ve haftalarda annenin ürettiği süt az olduğu durumda, bebek iştahlı bir bebek ise bir memenin emzirilmesi yeterli olmayabilir. Bu durumda diğer memeyi de istediği sürece emmesi doğru olacaktır. Ancak bebek bir memeyi emdikten sonra doyuyorsa diğer memenin emzirilmesine gerek yoktur. Eğer anne emzirilmeyen memede rahatsız edici dolgunluk hissediyorsa bu meme biraz sağılarak rahatlatılabilir. Önemli olan bebeğin annenin memesinde üretilen son sütü emmesidir. Bu son sütün besin bileşimi biraz farklıdır. İçerdiği yağ nedeniyle bebekte doygunluk hissi oluşturur.

- Eğer anne bir öğünde her iki memesini de emzirmiş ise, bundan sonraki öğünde, daha önce az emzirdiği memesinden başlayarak bebeğini beslemelidir.

- Bebek emzirildiği süre içinde normal olarak kilo almaya devam etmelidir. Bebeğin anne sütü aldığı süre içinde büyümesinin de takip edilmesi önemlidir. Anne sütünün yeterliliği konusunda en objektif karar bebeğin kilo artışı izlenerek verilir.

- Bebeğin idrar ve kaka yapması normal koşullarda ve sayıda devam etmelidir. İlk haftalarda bebeğin günde 6-8 defa idrar 2-3 kaka yapması normaldir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR