İştahsız Çocuk

Anne Sütü Olup Olmayacağı Gebelikte Belli Olur Mu ?

Soru :

Gebeliğimin sekizinci ayı içindeyim. Evdeki büyükler, "Senin sütün olmayacak galiba. Göğüslerin gelişmedi. Şimdiye kadar büyümeleri gerekirdi" diyorlar. Aslında biraz büyüdüler ama bilemiyorum bu yereli olacak mı? Anne sütü olup olmayacağı gebelikte belli olur mu? Şimdiden alabileceğim tedbir var mı? Yapabileceklerim nelerdir?

Cevap :

Pek çok kadın, gebe kaldığını memelerinde başlayan farklılaşmadan anlar. Memede büyüme ve hassasiyet dikkat çekicidir. Gebelik devam ettiği süre içinde de hormonların etkisiyle meme büyümeye devam eder. Memede gelişen bu büyüme, onların emzirmeye hazırlandıkları konusunda iyi bir işarettir.

Memedeki ilk değişikliklerden "progesteron" adı verilen hormon sorumludur. Bu hormon, memede "alveol" adı verilen ve süt üreten yapıların büyümesini sağlar. Yapılan süt, ince ve kısa kanallarla daha uzun ve kalın kanallara iletilerek meme başına ulaştırılır. Gebelikte artan "progesteron" bu kanalların gelişmesini ve dallanmasını da arttırır. Yine gebelikte artan süt hormonu ("prolaktin") ve diğer hormonlar da memenin büyümesine katkıda bulunurlar.

Memenin dışarıdan gözlenebilen kahverengi kısmına "areola" adı verilir. Gebelikte burada da koyulaşma ve genişleme dikkat çeker. Bunun nedeni, meme başının yeni doğan bebek tarafından daha iyi algılanmasını sağlamaktır (Resim-8).

Meme başı derisi üzerinde gözle de görülebilen küçük çıkıntılar vardır. Bu çıkıntılar meme başının nemli olmasını sağlayan özel bezlerdir. Bunlar da gebelikte büyür. Bu bezlerden salgılanan sıvı, meme başını enfeksiyondan da korur.Resim - 8: Meme başı gebelikte koyulaşır.

Gebelikte memenin büyümesinin bir diğer nedeni de, üçüncü aydan sonra üretilmeye başlayan süttür ("kolostrum"). Gebelik süresi içinde de miktar olarak artar.

Gebeliğin son üç ayı içinde ise, bu değişiklikler daha da belirginleşir. Her gebelikte memedeki bu farklılaşma ve hazırlıklar yeniden yaşanır. Gebelik öncesi vücut ağırlığı normalden az olanlarda bu değişiklikler çok dikkat çekmeyebilir. Annenin göğüslerinde büyümenin fark edilebilir olması biraz da meme dokusundaki yağ dokusunun artışı ile ilgilidir. Vücut ağırlığı normalden az olanlarda veya gebelikleri süresi içinde çok kilo almayan gebelerde yağ dokusu artışı fazla olmayabilir. Ancak bu, memenin süt vermek için hazırlanmadığı anlamına gelmez. Endişe etmeye gerek yoktur. Ayrıca, yaşanan endişenin süt üretimini olumsuz yönde etkileyeceği de iyi bilinmelidir.

Her kadın gerek gebeliğinde gerekse doğumdan sonra emzirmeyi mümkün kılacak farklılaşmaları yaşar. Bu istem dışıdır. Tabiat tarafından garanti altına alınmıştır. Her anne kendisine ve sütüne güvenmelidir.

<< Geri
 
Çocuk Gastro Hastalıkları
 
 
 
 
Unutulan Besin Ögesi
Bitkilerin, sebze ve meyvelerin mide-bağırsak sistemi salgıları ile sindirilemeyen ve vücutta bir veya daha fazla sayıda fizyolojik...
Bebegim Su içmelisin
Her canlı için su yaşamsal bir besin ögesidir. Çünkü her canlı susuzluğa ancak kısa bir süre dayanır. Ancak insanlar için sadece...
Sağlık için Prebiyotik / Probiyotik
Prebiyotikler, yiyeceklerin emilmeyen ancak konakçının lehine bazı bakterilerin büyümesini ve/veya aktivitesini olumlu etkileyen..
Kemik Sağlığı
Doğumdan 18 yaşına kadar en önemli biyolojik süreç, büyümedir. Kalsiyum bu süreçte elzemdir. Kemikte minerallerin...
   
Ergenlikte Beslenme
Ergenlik yaş grubu çok özel dinamikleri olan çok önemli bir yaş grubudur. Ergenler dünya nüfusunun % 19’unu oluştururlar. Bugün , 10-19 yaşında 1200 milyon çocuk, yarın 1200..
Vitaminler / Mineraller
Amerikan Pediatri Akademisi başlıca iki durumda rutin vitamin kullanılmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin Vit K ihtiyacının...
   
Kahvalti etmek neden önemlidir?
Kahvalti, günün erken saatlerinde gerçeklestirilen ve kendine özgü besinler tüketilen ilk ögündür. Kahvaltida yenilen besinler toplumlara göre ...
Beslenme ve Okul Başarısı
Çocuklarımızı nasıl beslersek okul başarıları artar ? Çocuklarımızdan her zaman, her alanda başarı bekliyoruz. Önce kreste başlıyor...

 
Güncel Makaleler
KİTAPLAR